Απολογισμός 4ου Διεθνούς Συνεδρίου Αθλητικών Επιστημών

Θα ήθελα να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου όλους αυτούς που συμμετείχαν στη διοργάνωση του κορυφαίου συνεδρίου Αθλητικών Επιστημών της ΣΕΦΑΑ του ΑΠΘ με έμφαση στις «Διεπιστημονικές Προσεγγίσεις στη Φυσική Αγωγή & τον Αθλητισμό» που διοργανώθηκε 2-4 Μαρτίου στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ.

Οι 1.511 εγγραφές στο συνέδριο ξεπέρασαν κάθε σχεδιασμό και προσδοκία μας και μας γέμισε αισιοδοξία αναφορικά με τη διάθεση των φοιτητών/τριών μας για νέα επιστημονική γνώση και διασύνδεση.

Οι 1.055 σύνεδροι που παρακολούθησαν τελικά το συνέδριο, γέμισαν ασφυκτικά τις αίθουσες με αποτέλεσμα σε κάποιες να χρησιμοποιηθεί το σύστημα live streaming ώστε οι σύνεδροι να παρακολουθούν τις ομιλίες από τις διπλανές αίθουσες του κτηρίου.

Οι 110 προσκεκλημένοι διακεκριμένοι ομιλητές των 12 στρογγυλών τραπεζών από την Αμερική, την Ευρώπη και την Ελλάδα όπως και ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού κ. Γ. Μαυρωτάς ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση με χαρά και συνεισέφεραν στις εργασίες του συνεδρίου με προθυμία. Οι θεματολογίες των στρογγυλών τραπεζών ήταν πρωτότυπες με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους σύνεδρους.

Παρουσιάστηκαν 137 επιστημονικές εργασίες και ο μέγιστος αριθμός των επιστημονικών εργασιών συμπληρώθηκε πριν την ημερομηνία λήξης υποβολής περιλήψεων (χωρίς να χρειαστεί παράταση της ημερομηνίας).

Οι 15 χορηγοί στήριξαν το συνέδριο συμμετέχοντας με stand, περίπτερα και χρήσιμα workshop για τους σύνεδρους.

Διοργανώθηκαν 3 εφαρμοσμένα σεμινάρια σε ενδιαφέροντα θέματα και με μεγάλη συμμετοχή.

Διοργανώθηκαν reunion αποφοίτων 5 ετών με μεγάλη συμμετοχή και ξεκίνησαν οι διαδικασίες για τη δημιουργία ενός Συλλόγου Αποφοίτων ΤΕΦΑΑ ΑΠΘ.

Η οργανωτική ομάδα αποτελούνταν από 104 συμμετέχοντες (ΔΕΠ, ΕΕΠ, ΕΔΙΠ και διοικητικό προσωπικό) από τα Τμήματα Θεσσαλονίκης και Σερρών, οι οποίοι συνεργάστηκαν δημιουργικά καταρτίζοντας 14 οργανωτικές επιτροπές με αποτέλεσμα να οργανώσουν ένα άρτιο και πολυδιάστατο επιστημονικό συνέδριο, αντάξιο της μέχρι σήμερα φήμης του. Θέλω να δώσω ιδιαίτερες ευχαριστίες στους Συντονιστές που ανέλαβαν την ευθύνη των εξειδικευμένων καθηκόντων τους με απόλυτη επιτυχία και σε καθένα ξεχωριστά Μέλος των Επιτροπών που έφεραν εις πέρας το καθήκον τους.

Η πιο ελπιδοφόρα εικόνα ήταν αυτή των υπέροχων εθελοντών φοιτητών/τριών μας που με προθυμία και χαμόγελο συνεισέφεραν στην κάλυψη των αναγκών του συνεδρίου.

Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω τη διοίκηση του ΑΠΘ και του ΕΛΚΕ που ήταν αρωγοί όπως πάντα στη διοργάνωση του συνεδρίου, το Υπουργείο Εσωτερικών (Τομέας Μακεδονίας Θράκης) και την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.

Παράλληλες εκδηλώσεις και τελετές που είχαν σχεδιαστεί ακυρώθηκαν την τελευταία στιγμή σεβόμενοι το βαρύ πένθος της χώρας μας από τη ν εθνική τραγωδία και τις δύσκολες ημέρες των συνανθρώπων μας.

Όλα τα παραπάνω θα πρέπει να μας κάνουν υπερήφανους αλλά και με αυξημένη προσδοκία και ευθύνη για τη διοργάνωση του επόμενου συνεδρίου μας. Επίσης, μας γεμίζουν ελπίδα ότι διαμέσου της συνεργασίας και της εμπιστοσύνης των μελών των Τμημάτων μας και της Σχολής μας μπορούμε να πετύχουμε ακόμη υψηλότερους στόχους και επιτεύγματα.

Γιώργος Τζέτζης, Καθηγητής
Κοσμήτορας ΣΕΦΑΑ

Απολογισμός 4ου Διεθνούς Συνεδρίου Αθλητικών Επιστημών
Εγγραφή στο συνέδριο